darek
Czytelnik
4
Liczba komentarzy
0
Ilość wpisów na forum
Ostatnie komentarze
darek · 17 lipca 2016 ·
"Doktor Eros"
+1
-1
"Nie mam innej opcji, jak lepSZe przekazanie odczuć w kolejnym opowiadaniu. Muszę poćwiczyć. Bliźniacza sprawa, że straszy mnie pisanie w pierwszej osobie. Niby łatwiej o emocje, ale skraca się dystans między autorem a pierwszoosobowym narratorem". Jako autor masz prawo wyboru formy narracji. Istnieje ich kilka, oprócz narratora "wszechwiedzącego" może być także narrator "nic nie wiedzący", tzn taki który opisuje zdarzenia ale nawet nie domyśla się ich przyczyn, odczuć bohaterów, motywów itp. Może nawet nie wiedzieć co się dzieje za zamkniętymi drzwiami albo gdy zgaśnie światło. Polecam krótki acz treściwy wpis na Wikipedii: "https://pl.wikipedia.org/wiki/Typologia_narracji". Zdaje się, że wielu nie tylko Komentujących, ale także Autorów nie pamięta szkolnej typologii, nie mówiąc o znajomości tych "mniej oficjalnych".
darek · 16 lipca 2016 ·
"Doktor Eros"
+2
-1
Jak to jest, że występując jako komentator, nie znosisz wulgaryzmów w opowiadaniach i jesteś bardzo wyczulona na wszelkie drobne błędy językowe, a jako autor wręcz przeciwnie? Wulgaryzmy sobie odpuśćmy, każdy autor ma prawo pisać tak jak mu się podoba, jedni wolą pisać o seksie wulgarnie, inni pieszczotliwie, nie uważam aby któraś forma była lepsza od drugiej. Pozostaje kwestia błędów. Przeczytaj to opowiadanie tak, jakbyś nie była jego autorką, zrób listę jak w komentarzu do opowiadania "Killian Maclean (I)" i je popraw. Gdy zostaniesz zawodową pisarką, te przykre czynności będzie wykonywał za ciebie korektor, ale na razie musisz sama... A poza tym, świetny cyberpunkowy kawałek. Taki nieoszlifowany diament. Wypoleruj go.
darek · 23 listopada 2015 ·
"Nigdy się nie zatrzymuj"
0
0
Styl mi się nie podoba. Ale są różne gusta, poprzednicy są zachwyceni, więc się nie będę czepiał. Poczepiam się pisowni "nie" z innymi wyrazami. Otóż w przypadku "nieraz" i "nie raz" występują dwie różne formy zapisu. Kiedy stosować którą? Najłatwiej określić to na podstawie akcentu: gdy mówimy "NIEraz widziałem jak bił się z kolegami", stosujemy pisownię łączną, kiedy powiemy "nie RAZ byłem w Egipcie" piszemy rozdzielnie. Wydaje mi się, że różnica jest oczywista i wydaje mi się, że w kontekście tego zdania "W tej ostatniej dyscyplinie podobno nie raz pokonała kolegów studentów" powinna być zastosowana forma łączna. W drugim przypadku: "nieumiejętnie" piszemy łącznie, bo zasadniczo tak zapisujemy przysłówki utworzone od przymiotników.
darek · 27 września 2015 ·
"Uwierzyć w los (I)"
0
0
Jakkolwiek uważam, że autor ma pełne prawo do takiej formy opowiadania jaka mu odpowiada, to w Twoim przypadku chyba nie był to świadomy wybór. Myślę, że powinnaś się zdecydować czy wybierasz konwencję klasyczną, czyli taką jaką sugerują poprzednicy, czy konwencję "nowej prozy".