Zacznę (ponownie) od tego, że pomysł Warsztatu się nie sprawdził. Nie dlatego, że jest zły, ale dlatego, że błędnym założeniem okazała się ilość aktywnych komentatorów. Sądziłem, że znajdzie się przynajmniej kilkunastu użytkowników, którzy zechcą zająć się opiniowaniem trafiających tam opowiadań. Niestety, okazało się, że są to trzy, cztery, może w porywach pięć osób. Ponieważ więcej raczej nie będzie, to Warsztat w zasadzie należałoby skasować.
Podobny problem jest z Poczekalnią – zbyt mało osób do wyciągnięcia opowiadania. Padło w tej sprawie w różnym czasie wiele propozycji, ale skończyło się na niczym niekiedy bardziej na trollowaniu niż rzeczowej dyskusji.
Starski rzucił:
»Coś na kształt mecenatu, gdzie debiutanci mogą zwrócić się bezpośrednio do któregoś z członków. Dogadujo się, korygujo, jak tam chco i ten (mecenas - w skrócie "mecek") wysyła owo opowiadanie do redakcji z przypisem - przykładowo: (mecek) Indragor prezentuje: (debiutant) ZenekzPoczty (nicki przypadkowe) (No, właściwie ZenekzPoczty poprosił mnie o promocję, więc wstawiłem go niebezinteresownie)«.
Moim zdaniem propozycja Starskiego nie sprawdzi się, bo znowu – za mało chętnych do współpracy Członków Loży Autorskiej (CLA).
Po drugie czytelnik niezadowolony z takiego opowiadania poleconego przez CLA, bo może oczekiwał pieprzenia od pierwszego do ostatniego zdania, a nie opowieści fabularnej, wyrazi swoje niezadowolenie w komentarzu. Zapewne to rozwiązanie zaowocuje wysypem hejtów, bo przecież wiadomo – każdy oczekuje od opowiadania czegoś innego i wszystkim nie dogodzisz.
Aby być konstruktywnym, wrzucę jeszcze dwie propozycje, ujmując temat, jak przystało na forum erotyczne, z drugiej strony, czyli od tyłu 😉 .
= Propozycja 1 – bardziej skomplikowana =
0. Warsztatu nie ma.
1. Opowiadanie trafiające do Poczekalni przebywa w niej minimum 3 dni. Nawet, jak w pierwszej godzinie dostanie 10 głosów za wypuszczeniem, to i tak siedzi 3 dni. Ani minuty krócej.
2. Na ramce opowiadania pojawi się nowy przycisk, widoczny dla wszystkich, ale aktywny dla wybranych, o czym dalej. Można rozważyć, aby był widoczny tylko dla autora tekstu i CLA.
3. Nowy przycisk służyłby do „parkowania” opowiadania. Po ukazaniu się w Poczekalni tekstu widniałby napis „ZAPARKUJ”. Zaparkować opowiadanie mógłby tylko jego autor, wówczas przycisk zmienia napis na „ZAPARKOWANE”. Byłby to sygnał dla kogoś z CLA, że autor oczekuje oceny, uwag i zamierza współpracować przy ewentualnej korekcie błędów.
Autor w mejlu oprócz informacji, że jego opowiadanie zostało opublikowane w Poczekalni, powinien otrzymać wskazówkę, że może w każdej chwili zaparkować lub „odparkować” swój tekst i w jakim celu.
4. CLA może na opowiadanie w Poczekalni mające status „ZAPARKUJ” lub „ZAPARKOWANE” założyć blokadę (status „BLOKADA”). Informacja o tym, kto założył blokadę, powinna być jawna. Byłaby to wskazówka, że jego zdaniem opowiadanie w tej postaci nie nadaje się na stronę główną.
5. Autor może w każdej chwili zdjąć blokadę lub „odparkować” swoje opowiadanie. W takim przypadku następuje zwykła weryfikacja tekstu, czyli dwa głosy CLA za, przenoszą opowiadanie do zbioru głównego. Raz odparkowanego lub odblokowanego opowiadania nie można zaparkować/zablokować ponownie.
6. Odblokować opowiadanie prócz autora może tylko CLA, który je zablokował. W takim przypadku, po odblokowaniu przez tego CLA, opowiadanie automatycznie przechodziłoby do zbioru głównego.
Uwaga ogólna. Opowiadanie zaparkowane lub zablokowane, nie może przejść na stronę główną.
Pominąłem też rolę moderatora, bo on, jak wiadomo, może wszystko 😉 .
= Propozycja 2 – prostsza =
Istnienie bądź likwidacja Warsztatu nie ma znaczenia. Reforma dotyczy wyłącznie Poczekalni.
1. W Poczekalni można głosować ZA wypuszczeniem opowiadania lub PRZECIW, czyli „TAK” lub „NIE”. Musi być przewidziana możliwość zmiany decyzji.
2. Głosować może każdy zalogowany użytkownik (1 głos), w tym czytelnicy, ale głos CLA liczony jest podwójnie.
3. Po trzech dniach, od pojawienia się opowiadania w Poczekalni, nie wcześniej, następuje pierwsza weryfikacja głosów. Jeśli liczba na „TAK” jest większa np. o 3 głosy od tych na „NIE” (parametr do ustalenia), tekst przechodzi na stronę główną.
4. Jeśli ilość głosów na „TAK” jest niewystarczająca, opowiadanie czeka w Poczekalni, aż do momentu, gdy stanie się wystarczająca, co może nigdy nie nastąpić…
Uwaga ogólna. Stan tego głosowania powinien być tajny, przynajmniej przez jakiś czas, aby nie sugerować głosujących.
= Propozycja dot. Członków Loży Autorskiej =
Moim zdaniem ten status nie powinien być przyznawany „z automatu”. Autor (może też czytelnik z dużym dorobkiem komentatorskim) po spełnieniu kryteriów na CLA, otrzymuje mejla – coś w stylu:
»Twój dorobek kwalifikuje Cię do statusu Członka Loży Autorskiej. Jeśli chcesz aktywnie uczestniczyć nad korektą opowiadań początkujących autorów, wejdź na swój profil i zaznacz opcję „CLA”. W każdej chwili możesz zrezygnować z członkostwa, odznaczając tę opcję«.
Czyli byłaby to decyzja z własnego wyboru. Jeśli jakiegoś autora to nie interesuje, to raczej nie zechce aktywować tej opcji.
*
I na koniec, słuszna moim zdaniem, przestroga od Agnessy Novvak: „No ale skoro nadal chcecie, żeby nowi autorzy odbili się od ściany na dzień dobry, a starzy coraz mniej angażowali się w funkcjonowanie Pokątnych, to wciąż udawajmy, że jest w porządku”.